Strona główna > Relacja z konferencji

Relacja z konferencji

Wersja do wydrukuWersja PDF

W poniedziałek 18 lutego br. miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji, na której podsumowano „Świąteczną  Akcję Paczka 2018”. Organizatorem „Akcji” był Mazowiecki Kurator Oświaty, Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”, Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie, Polska Fundacja Narodowa oraz Poczta Polska.  Konferencja  odbyła się  w XXVI Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Henryka Jankowskiego „Kuby” w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli:  Mazowiecka Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska,  Pani Dorota Skrzypek -  Mazowiecki Wicekurator Oświaty,  Pan Łukasz Szumowski - Minister Zdrowia oraz przedstawiciele Kancelarii Senatu RP i wszystkich organizacji wspierających „Świąteczną  Akcję Paczka 2018”. Wśród zaproszonych gości byli duchowni i konsul honorowy z Grodna.

Miło mi było, że nasza szkoła znalazła się w grupie 54 szkół i  10 jednostek Ochotniczych Hufców Pracy  z naszego województwa, które brały udział w akcji.

 Z darów przekazanych przez szkoły i Ochotnicze Hufce Pracy wolontariusze, w tym harcerze przygotowali  851  paczek z żywnością, środkami higienicznymi i chemią gospodarczą, które zawieźli dla Kresowian.

Po części oficjalnej i wręczeniu podziękowań uczestnicy konferencji wysłuchali wspomnień osób, które brały udział w przekazywaniu paczek na Białorusi i  Litwie.  Słuchając wypowiedzi, oglądając zdjęcia upewniłam się, że akcję  zbierania darów dla Kresowian zapoczątkowaną w naszej szkole przez Dyrektora Pana Tomasza Gogacza należy kontynuować.    

 Kolejnym punktem konferencji był  wykład „Peregrynacja serca T. Kościuszki” wygłoszony przez Panią  dr hab. Hannę Krajewską, Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.  Pomyślicie dlaczego wykład o sercu  Tadeusza Kościuszki? Ponieważ Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się w Mereczowszczyźnie na Polesiu  na terenie obecnej Białorusi.  Zmarł w Solurze w Szwajcarii. Został pochowany pobliskim Zuchwilu.  W roku 1918 sprowadzono  trumnę  z jego ciałem  do Polski i złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Urna z sercem Tadeusza Kościuszki  wróciła do Polski  dopiero po 110 latach i obecnie znajduje się  na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zawsze interesowała mnie historia, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam  ciekawostek z życia Tadeusza Kościuszki  szczególnie z czasu pobytu w Ameryce i spotkań z Indianami.

Po wykładzie Pan Wiesław Leszko, Wojewódzki  Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie przedstawił harmonogram działań  w ramach wielkanocnej  „ Akcji Paczka na Kresy”. Mam nadzieję że wspólnie wspomożemy naszych rodaków na Białorusi i Litwie.

W przerwach między wystąpieniami pięknie  po buriacku, rosyjsku,  ukraińsku  i polsku śpiewała Pani Julia Ivanova,  repatriantka, córka wieloletniej społecznej działaczki polonijnej w Buriacji na Syberii. Pani Julia Kricka była solistka zespołu Liberamente działającego przy Parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Białorusi przybliżyła nam pieśni białoruskie i polskie śpiewane przez naszych rodaków.

Do szkoły przywiozłam  dyplom i podarunki. Mapa fizyczna „Polska 1939”   jest  pracowni geograficznej, a dzieło „Niepodległa 2018” wzbogaciło zasoby naszej biblioteki, pozostałe podarunki będą przekazane młodzieży biorącej udział w „ Akcji paczka 2018”   w naszej szkole.

Podróże kształcą.  Pobyt na konferencji dostarczył mi wzruszeń, uzmysłowił jak wiele działań jest potrzebnych by przybliżyć się do Kresowian. Oni tak bardzo czekają by móc chociaż porozmawiać o Polsce i są bardzo wdzięczni za dary.

Grażyna Mazur