Europejski Dzień Języków
W dniu 26. 09. 2014 nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Ile języków występuje obecnie na całym świecie, a ile w Europie? Ile z nich ma status oficjalnego w Unii Europejskiej? Jakich 4 języków najchętniej uczą się Europejczycy? Do jakiej grupy europejskich języków należy język polski? Z takimi i innymi pytaniami zmagali się uczniowie. Organizatorki, germanistka Beata Ołowiak i anglistka Małgorzata Zielińska wraz z prowadzącymi Dzień Języków uczniami, głównie klasy 3h, zauważyły że uczestnicy quizu nie mieli większych trudności z odpowiedzią na pytania dotyczące tłumaczenia zwrotów. W razie wątpliwości, zawsze można było poprosić o pomoc koleżankę lub kolegę z oddziałów dwujęzycznych. Prawie wszystkie pytania np. „jak po hiszpańsku powiedzieć: kocham cię?” doczekały się prawidłowych odpowiedzi. Dużo trudniejsze okazały się pytania z zakresu wiedzy o językach. W nagrodę czekały smakowite, „językowe” muffinki, angielskie pancakes czy mini pizze przygotowane przez utalentowanych nie tylko lingwistycznie, ale i kulinarnie uczniów naszego gimnazjum. Na szkolnych korytarzach można było podziwiać plakaty propagujące naukę języków, nauczyć się wielu interesujących zwrotów, dowiedzieć się, z jakiego języka wywodzi się np. słowo „szlafrok” lub poznać instytucje międzynarodowe popularyzujące naukę języków obcych w Europie.

Na kolejny Europejski Dzień Języków zapraszamy  już za rok i dziękujemy tym uczniom oraz nauczycielom języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego, którzy włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia.

/Małgorzata Zielińska/