Ilość odwiedzin: 1119

Język polski

Informacje o przedmiocie

Polonistki:

Edyta Małysa

Maria Soboń

Justyna Staluszka

 

Pupa, gęba, łydka w...Powszechnym

polski

Pupa, łydka, gęba w… Powszechnym

Teatr w Radomiu przyzwyczaił nas do spektakli na wysokim poziomie. Nie zawiódł i tym razem.

„Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś – Kerger okazało się przedstawieniem nadzwyczaj udanym Mieliśmy obawy, czy można przenieść groteskową powieść Gombrowicza na deski teatru. Można! W dodatku osiągnąć zamierzone efekty – oddać ducha powieści, uczynić to w sposób zrozumiały i jeszcze rozbawić widza. 

"Zbrodnia i kara" w Powszechnym

polski

Wizyty w Teatrze Powszechnym stały się dla naszych licealisty najmilszym z obowiązków. Klasy druga i trzecia obejrzały 13 grudnia "Zbrodnię i karę" wg słynnej powieści F. Dostojewskiego. Urzekły nas gra aktorów, scenografia i muzyka Dmitrija Szostakowicza. Przedstawienie obowiązkowe dla każdego licealisty. MS

Spotkanie z pisarką Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką

polski

Uczniowie XIII LO uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką, które odbyło się
w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Pisarka przybliżyła swój warsztat pracy, opowiedziała o sztuce pisania, okolicznościach powstania debiutanckiej powieści „Złote nietoperze”. Autorka przeniosła uczestników spotkania w świat swoich książek, zachęcając wszystkich do przeczytania swoich najnowszych dzieł. Pani Grażyna Jeromin-Gałuszka jest autorką powieści: „Oczy Marzanny M.”, „Kobiety z Czerwonych Bagien”, „Nie zostawiaj mnie”, „Dwieście wiosen”.

 

 

KONKURS RECYTATORSKI ,,DLA NIEPODLEGŁEJ”

admin

W dniu 5 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem: ,,Dla Niepodległej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

KONKURS RECYTATORSKI ,,DLA NIEPODLEGŁEJ”

admin

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wewnątrzszkolnym konkursie recytatorskim   pod hasłem: ,,Dla Niepodległej” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie recytacji wybranego utworu o tematyce patriotycznej dowolnego polskiego autora. Konkurs odbędzie się 5.12.2018 roku w świetlicy szkolnej o godzinie 9.50.

Ostatnia taka wycieczka czyli jak się bawią 2d, 3a, 3d, 3f

admin

Setka przebierańców na sennym o tej porze deptaku nadmorskiej Pogorzelicy to widok niezapomniany. Nieliczni o tej porze roku turyści zatrzymują się zdumieni, dzieci robią selfie na tle barwnego korowodu. Tak się bawią nad Bałtykiem gimnazjaliści z XIII Liceum z Radomia.

 

Miasteczko

O Polsce w poezji

admin

W dniu 18.05.2018 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem: POEZJA PATRIOTYCZNA. Wzięło w nim udział blisko 20 uczniów, co bardzo cieszy, bo jak widać, recytatorów w XIII Liceum nie brakuje.

Wyniki Konkursu Plastycznego

admin

 

 

 

Wyniki Konkursu Recytatorskiego - Polscy Nobliści

admin

Wyniki Konkursu Recytatorskiego -Polscy Nobliści

dla uczniów oddziałów gimnazjalnych z województwa mazowieckiego

X EDYCJA - FINAŁ

Edycja 2018

 

I miejsce

Julia Wójcik

Sposób na lekturę wg klasy 2b

admin

Sposób na lekturę wg klasy 2b

Jak polubić czytanie lektur? W jakim celu poznawać ich treść? Czy sprawdzanie wiedzy po przeczytaniu lektury może być przyjemne?

Strony