Wybory samorządowe

Wersja do wydrukuWersja PDF

Kto może głosować?

W Polsce czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom, którzy ukończyli 18 lat i nie zostali skazani przez sąd na utratę praw obywatelskich. Nigdy jednak nie zdarza się, by wszyscy uprawnienie do głosowania obywatele rzeczywiście wzięli udział w wyborach. Na Przykład frekwencja w wyborach w 2006 roku wyniosła ok. 46 procent.

 

Na czym polega kampania wyborcza?

Kandydaci na poszczególne stanowiska muszą przekonać swoich wyborców do swoich programów. Podczas kampanii rozdaje się ulotki przedstawiające partie, kandydatów i ich programy, rozkleja się plakaty i organizuje spotkania.

 Uwaga!

Kandydaci startujący w wyborach muszą być  członkami  partii politycznych lub startować jako tzw. kandydaci niezależni. kandydaci niezależni, choć oficjalnie nie należą do żadnej partii, mogą uzyskać poparcie jednej z nich.

 

Czym zajmuje się sztab wyborczy?

Sztab wyborczy tworzą osoby, które pomagają danemu kandydatowi zdobyć poparcie głosujących. Głównym zadanie jest przygotowanie programu, który będzie uwzględniał potrzeby mieszkańców waszego osiedla, dzielnicy, wsi, miasta. Program powinien być opracowany tak, by wyborcy zostali przekonani, że kandydat dostrzega różne potrzeby, chce i będzie w stanie je zrealizować. Członkowie sztabów wyborczych zbierają też podpisy osób popierających ich kandydata.

 

VICTOR Gimnazjalista, 08.10.2010 r.