Strona główna > PCK w naszym gimnazjum

PCK w naszym gimnazjum

Wersja do wydrukuWersja PDF

 

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą i największą organizacją
humanitarną w Polsce. Jesteśmy częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego
Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i
łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez
jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań
religijnych lub politycznych.

Kierujemy się 7 zasadami:

1. Humanitaryzm
2. Bezstronność
3. Neutralność
4. Niezależność
5. Dobrowolność
6. Jedność
7. Powszechność

Wyjaśnienia i interpretacje poszczególnych zasad znajdziesz na stronie www.pck.pl

Znak Czerwonego Krzyża, zwany również Krzyżem Genewskim, utworzony
został podczas konferencji międzynarodowej w Genewie w 1863 r. jako znak
rozpoznawczy ochotników niosących pomoc rannym żołnierzom. W rok
później odwrócone barwy flagi szwajcarskiej stały się uznanym
międzynarodowo znakiem wojskowych służb medycznych, a ochotnicy
zrzeszający się w krajowych stowarzyszeniach niosących pomoc, dali
początek Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego
Półksiężyca.

PCK
PCK
PCK
PCK
Znak Polskiego Czerwonego Krzyża Znak Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Znak Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Znak Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

 

Ruch Młodzieżowy
Polskiego Czerwonego Krzyża nosi nazwę Młodzież Polskiego Czerwonego
Krzyża i jest integralną częścią Polskiego Czerwonego Krzyża.
Nieprzerwanie od 1921 MPCK zrzesza dzieci i młodzież działające w
oparciu o idee i zasady Czerwonego Krzyża. Młodzież PCK działa na
podstawie Statutu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Struktury i Zasad
działania Ruchu Młodzieżowego PCK i szczegółowych regulaminów. Jej
znakiem jest znak Czerwonego Krzyża na białym tle w obwódce z napisem
"Polski Czerwony Krzyż Młodzież", a celem strategicznym kształtowanie
postaw humanitarnych w środowiskach dziecięco - młodzieżowych i ich
aktywizacja do działania na rzecz osób potrzebujących.

 

Materiały na podstawie strony PCK opracowała Maria Soboń

 

Szlachetne zdrowie...

         Za nami szkolne eliminacje Olimpiady Zdrowia. Udało się wyłonić dwie osoby, które będą reprezentować nasza szkołę w etapie rejonowym tego konkursu. Potrzebna była dogrywka, bo aż cztery osoby uzyskaly identyczny wynik testu. Zwyciężyły - Agata Gierasińska z 2A i Sara Jahel z 3A. Dziewczyny wezmą udział w zmaganiach rejonowych już 16 grudnia 2013 r.  Trzymamy kciuki.

Maria Soboń

                                                                     
PCK w Publicznym Gimnazjum nr 13

          Istniejemy od trzech lat. Naszą działalność rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia. Zorganizowaliśmy w nasze szkole pobór krwi. Udało się, mimo że uczniowie naszej szkoły jako niepełnoletni nie mogą być dawcami. Krew oddało wielu nauczycieli, a także rodzice naszych uczniów. W ramach naszej działalności organizujemy w szkole Olimpiadę Zdrowia, uczniowie realizują projekty edukacyjne promujące idee honorowego krwiodawstwa oraz banku szpiku kostnego.  Mamy też swoją gablotę na półpiętrze przy wejściu. Zapraszam do współpracy chętne osoby.                                   

Maria Soboń


Olimpiada Zdrowia

    Bierzemy w niej udział od dwóch lat - od dwóch lat z takim samym rezultatem. Dwa lata temu drugie miejsce w etapie rejonowym zajęła trzecioklasistka - Ola Swora. W ubiegłym  roku szkolnym, tj. 2012 Kamil Bator z IA ponownie został zdobywcą II lokaty.

   Cele Olimpiady są niezmienne - promowanie zdrowego stylu życia i wiedzy na temat zagrożeń epidemiologicznych. Nic zatem dziwnego, że laureaci tego konkursu są nagradzani przez organizatorów konkursu, ale też przez swoich nauczycieli biologii. Zapraszamy do udziału takze w roku 2013. Informacje niżej.

Maria Soboń
 

Projekty edukacyjne PCK

   Projekt edukacyjny musi realizować każdy gimnazjalista. Warunki realizacji projektu i tematy projektów znajdziesz bez trudu na stronie szkoły pod hasłem projekt edukacyjny. Możesz także realizować projekt związany z PCK. Tytuł: W jaki sposób uczniowie mogą promować idee ruchu czerwonokrzyskiego. Uczniowie w poprzednich latach realizowali projekt promujący ideę banku szpiku kostnego, w tym roku dwie uczennice zajmują się projektem dotyczącym honorowego krwiodawstwa. Gimnazjalisto, w przyszłym roku możesz zająć się podobną tematyką, przypominam tylko, że udział w projekcie należy zgłaszać do 30 września każdego roku. Możesz zgłosić się już w tym roku do M. Soboń, która sprawuje opiekę nad wyżej wymienionymi projektami.

Maria Soboń

ICE

Lubisz lody? Pytanie retoryczne. To smakowite słowo ma jednak związek nie tylko z ulubionym mrożonym deserem. ICE (In Ice of Emergency – dosł. w nagłym wypadku) może pomóc ratownikom, którzy nie wiedzą, kogo powiadomić w razie, gdy jesteśmy ofiarami wypadku.

Każdy z nas ma jednak telefon komórkowy. Ten skrót ICE wpisujemy przy kontakcie telefonicznym w następujący sposób: ICE 1 mama, ICE 2 tata. Wskazane za pomocą skrótu osoby zostaną powiadomione przez ratownika lub inną osobę, która udziela nam pomocy.

Można także kupić w oddziale PCK (w Radomiu na ul. Traugutta) kartę ICE, na której możemy umieścić trzy numery ICE. Dane na karcie są zabezpieczone przed zniszczeniem. Cena karty – 5 zł.

W PG 13 możecie znaleźć informacje dotyczące ICE na dwu plakatach wykonanych przez dziewczyny należące do PCK.

Skorzystajcie z naszej rady. Umieśćcie ICE przed tym kontaktem, który ma uzyskać powiadomienie o Waszych kłopotach.

Maria Soboń

 

OLIMPIADA ZDROWIA 2013

   Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w Olimpiadzie promujacej zdrowy styl życia i podstawowa wiedzę medyczną. Zapisy przyjmuję do wtorku, czyli do 26 listopada 2013 r. Uczestnicy szkolnych eliminacji rozwiążą test złożony z 20 pytań. Eliminacje odbędą się 27 listopada o godz. 11:00. 

   Do etapu rejonowego kwalifikują się 2 osoby.  Zwycięzcy mogą liczyć na cenne nagrody (główna to indeks na Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i dobrą ocenę z biologii. Dodatkowe informacje w ogłoszeniach.

 

 

Maria Soboń

Ratować życie

  Stoisko PCK podczas festynu "Niezapominajka" 9 czerwca było bardzo widoczne. Dziewczyny z kółka przygotowały stoisko tematyczne, dzieliły się wiedzą na temat przyjmowania lekarstw, opatrywania ran, rozdawały książeczki z instrukcjami udzielania pierwszej pomocy. Wiele osób - nauczycieli i uczniów - zmierzyło sobie ciśnienie, niektórzy po raz pierwszy w życiu. 

  Chętni uzyskali informacje na temat zdrowego stylu życia, mogli też z a 20 groszy kupić jabłko.

  Przeszkoliliśmy także kilkudziesięciu uczniów i kilkanaścioro nauczycieli w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Świetne dwugodzinne szkolenie prowadzili instruktorzy z warszawskiego oddziału PZU, którzy nieodpłatnie dzielili się swoją wiedzą. Mogliśmy się nauczyć masażu serca i sztucznego oddychania, poznać zasady ratowania w różnych sytuacjach. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał upominek w postaci przewodnika turystycznego(jak znalazł przed wakacjami).

   Dziękujemy z całego serca PZU za akcję i szkolenie. Zasługa w tym wielka jednej z mam z klasy II a, pracownicy PZU, która namówiła swoich kolegów, by przyjechali do Radomia i podzielili się z nami swoją wiedzą. Wielkie dzięki.                                                                                                  

 Maria Soboń