Strona główna > Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

   

Aktualności

European Reporters: new ideas for a new Europe

Uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim i niemieckim przez cały rok szkolny realizowali międzynarodowy projekt eTwinning pt. "European Reporters: new ideas for a new Europe", wykorzystujący technologie informacyjno-komunikacyjne i pomagający budować relacje i kontakty na odległość. Projekt idealnie łączył zabawę z nauką i pomagał tworzyć relacje międzykulturowe.
Do współpracy z nami włączyły się takie kraje europejskie jak Niemcy, Francja, Irlandia, Portugalia, Włochy oraz Serbia. Celem projektu było stworzenie przez uczniów czasopisma online, a młodzi redaktorzy z wymienionych krajów skupiali się m. in. na prezentowaniu swoich kultur i środowisk, promowaniu szkolnych inicjatyw oraz szukaniu rozwiązań w sytuacjach trudnych we współczesnym świecie.
Dlatego też poszczególne sekcje magazynu poświęcone były działaniom na rzecz jedności i pokoju w Europie, akcjom humanitarnym, dialogowi interkulturowemu, ochronie środowiska naturalnego i dziedzictwu kulturowemu, a uczniowie klas dwujęzycznych mieli szansę zaznajomić się ze specyfiką pracy dziennikarza, wykazując się dużą kreatywnością.
Prezentacja działań projektowych miała miejsce w 14 czerwca bieżącego roku i skupiała się na przedstawieniu uczniom oraz innym nauczycielom dwóch zredagowanych przez nas magazynów – pierwszy ukazał się w okresie zimowym, drugi w okresie letnim.
Nasz projekt był niezwykle cennym doświadczeniem dla uczniów – poprzez współpracę z placówkami europejskimi mieli oni szansę poznać i zgłębić podobieństwa oraz różnice w naszych kulturach oraz doświadczyć prawdziwego poczucia obywatelstwa europejskiego. Projekt pozwolił także zgłębić wiedzę z zakresu edukacji medialnej oraz rozwijać kluczowe kompetencje europejskie, zwłaszcza poczucie inicjatywy i przedsiębiorczość, a więc kreatywność, innowacyjność, zdolność do planowania przedsięwzięć i wcielania pomysłów w czyn.
(Beata Nawrot, Radosław Lis)Chemia-Chemistry Quiz 2016

 
Tradycji stało się zadość - już po raz czwarty uczniowie klasy dwujęzycznej z językiem angielskim stanęli do chemicznej rywalizacji ze swoimi angielskimi rówieśnikami z St John Payne School w Chelmsford. Zapraszamy do lektury artykułu w portalu cozadzien.pl, który opisał zmagania młodych chemików.
Zawody chemiczne online są zwieńczeniem realizowanego w naszym gimnazjum już od czterech lat międzynarodowego projektu Chemia-Chemistry.
(Beata Nawrot)
 
Projekt "How to live healthy" blisko zakończenia
          
W roku szkolnym 2015/16 podjęliśmy próbę wdrożenia w nasze życie szkolne tematyki zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia przy użyciu narzędzi ICT. Projekt "How to live healthy" został napisany z myślą połączenia umiejętności językowych uczniów oraz wiedzy o dobrym, zdrowym odżywianiu. Grupa uczniów z klasy 1A: Natalia, Wiktoria, Maciek, Julia, Wiktoria, Marysia uczestniczyli w projekcie i wykonali niektóre zadania (zrobili vokiczyli avatary swoich postaci; nakręcili krótki film, w którym pokazali się naszym partnerom projektu, czyli uczniom z Włoch i Słowacji; częściowo prowadzili konwersację z partnerami na Twinspace w dzienniku projektu; wykonali krótkie prezentacje w języku angielskim na temat: fast-food, regularnego spożywania posiłków, wody itd.).
W projekcie uczestniczyli również uczniowie z klasy 1H, którzy sporządzili plakaty z piramidami zdrowego żywienia w języku angielskim oraz o innej tematyce żywieniowej. Zostały one przedstawione w prezentacji Prezi na Twinspace kursu.
Ponadto uczennice z klasy 2A Dominika Madej i Natalia Sobolewska nagrały krótki film inscenizujący przygotowanie potrawy ze specjalnej książeczki kulinarnej zawierającej tylko zdrowe przepisy z programu „Żyj smacznie i zdrowo”.
Przedstawiamy filmy i prezentacje wykonane przez naszych partnerów:
(Agnieszka Krzos)
 
Pierwszy numer międzynarodowego czasopisma "Eurozine"
 
Z przyjemnością informujemy, że tuż przed Świętami Wielkanocnymi ukazał się pierwszy numer naszego międzynarodowego czasopisma, redagowanego w ramach projektu "European Reporters: new ideas for a new Europe". Jest to olbrzymi sukces uczniów z klasy 2a oraz 2d, którzy przygotowali szereg ciekawych artykułów dotyczących życia społecznego i kulturalnego. Ponadto w nowym numerze przeczytacie m. in. artykuły naszych europejskich partnerów z Niemiec, Francji, Włoch, Irlandii, Portugalii oraz Serbii. Zapraszamy do lektury!
(Beata Nawrot, Radosław Lis)

Projekt Chemia-Chemistry na półmetku

Pierwsze działania w ramach projektu eTwinning  „Chemia-Chemistry” już za nami. Uczniowie mieli okazję zbudować swój własny model atomu, przeprowadzić spektakularne reakcje chemiczne czy też obejrzeć pokaz doświadczeń przygotowany specjalnie dla nas przez naszych partnerów ze szkoły w Anglii. Wszystkie wydarzenia uzupełnione były oczywiście rozmowami uczniów drogą online w języku angielskim. Mamy nadzieję, że kolejny semestr będzie dla naszych młodych chemików co najmniej tak samo ekscytujący jak miniony. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
(Beata Nawrot)
 
Projekty eTwinning w mediach
 
O realizowanym w naszej szkole projekcie Chemia-Chemistry pisały lokalne media. Zapraszamy do lektury artykułów.
(Beata Nawrot)

Dziesięciolecie programu eTwinning

Rok 2015 to dla programu eTwinning wielkie święto - program, który obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, zgromadził już ponad 300 000 nauczycieli i ponad 2 miliony współpracujących uczniów! Wśród nich znaleźli się także nasi młodzi chemicy z klasy 3A, realizujący projekt Chemia-Chemistry, a także uczniowie klas 2A i 2D redagujący "Eurozine".
Z okazji dziesiątej rocznicy programu eTwinning list do uczestników projektów skierował Komisarz Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu oraz do obejrzenia filmu opowiadającego o programie eTwinning.
(Beata Nawrot, Radosław Lis)
 
Pierwsze wydanie Eurozine już niebawem!
 
Pierwszy numer "Eurozine" pomału nabiera kształtów. Uczniowie klasy 2A i 2D zbierają materiały i przygotowują teksty, dzięki którym nasi zagraniczni partnerzy będą mieli okazję poznać bliżej nasze miasto oraz naszą szkołę.
O projekcie "European Reporters" możecie także poczytać w portalu eTwinning oraz na Facebooku. Zapraszamy!
(Beata Nawrot, Radosław Lis)
 
Kolejna edycja projektu Chemia-Chemistry
 
Czwarta edycja projektu Chemia-Chemistry rozpoczęta – w nowym roku szkolnym kolejna już grupa uczniów z klasy dwujęzycznej w PG 13 w Radomiu współpracować będzie z grupą uczniów z St John Payne School w Anglii. Przed nami wiele chemicznych i językowych wyzwań. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie tak samo emocjonująca i owocna jak poprzednie. Pierwsze rozmowy z naszymi angielskimi partnerami już za nami. Galeria
Zapraszamy do śledzenia naszych działań na Facebooku i na portalu Twinspace.
(Beata Nawrot)
 
Międzynarodowe warsztaty "Professional Development Workshop -
Science, environment and entrepreneurship in eTwinnig projects"
 
Z przyjemnością informujemy, iż koordynatorka projektu Chemia-Chemistry, pani Beata Nawrot, nauczyciel języka angielskiego oraz chemii, reprezentowała nasze gimnazjum podczas międzynarodowych warsztatów "Professional Development Workshop - Science, environment and entrepreneurship in eTwinnig projects", które odbyły się w Warszawie w dniach 8-11 października 2015r. Organizatorem warsztatów była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Realizowany przez panią Beatę Nawrot projekt został wyróżniony i doceniony przez Krajowe Biuro eTwinning jako projekt o najwyższej jakości, który może być inspiracją dla szkół we wszystkich krajach europejskich. Galeria
(Beata Nawrot)